SzanownyPan27 - 2014-02-17 12:50:54

"Tylko teoria" - jest to chyba najczęściej stosowany wywód bezradnego kreacjonisty w odniesieniu do ewolucji. Choć nie posiadają logicznych kontrargumentów dla nich ewolucja zawsze będzie wyłącznie teorią. Tymczasem ewolucja i odkrycia archeologiczne to fakt! Nie ma nic bardziej przekonującego niż wykopaliska badane przez najtęższe umysły tego świata. Choćby nasze ego potrafiło wyprostować Krzywą Wieżę w Pizie, nie wyprzemy się pokrewieństwa z szympansami. Grawitacja, opisywana przez niejakiego Alberta Einsteina to wyłącznie "ogólna teoria względności", a przecież zdajemy sobie sprawę z przyciągania ziemskiego. Kreacjoniści bez względu na ilość synonimów przypisanych słowu "teoria" zawsze wybierają najmniej korzystne, czyli: "pomysł", "pogląd", "przypuszczenie". Tymczasem wiedza i zdobyte dowody nakazują wymienione słowo traktować jako "model" - dokładnie model ewolucji człowieka. Dla naukowca rozmawiającego z kreacjonistą "teoria" nie oznacza wydumanych przy kominku poglądów.

Wspomnianą niedorzeczność najłatwiej przedstawić na błędzie językowym często powielanym przez reżyserów w latach '90, kiedy przed seansem pojawiał się napis " Film na faktach autentycznych". Później zmieniono tekst na "Film na faktach", traktując wcześniejszy jako pleonazm, czyli wyrażenie składające się z wyrazów o podobnym lub tym samym znaczeniu. Niemniej słowo "fakt" traktujemy jako wydarzenie zachodzące w określonym czasie i miejscu. Oglądając film, w którym reżyser pozwolił sobie dodać taki napis, musimy traktować z dystansem, nie jest to przecież wierne odwzorowanie detal po detalu identycznych sytuacji. Ilość szczegółów przedstawianych w filmie pozwala wyłącznie "skopiować" wydarzenie. Przykład:

Jeżeli aktor wystawił środkowego palca swojemu wrogowi przed wybuchem bomby, nie oznacza to że postać którą gra rzeczywiście zrobiła podobnie.

Kreacjoniści często stosują element zaszczucia wobec naukowców twierdząc, że ich teoria nie może być pewna w stu procentach. Rzeczywiście tak jest. Problem polega na tym, że zdanie "Jestem pewny tego na sto procent" samo w sobie należy traktować jako umowne. Wyjaśnię to jeszcze raz na podstawie koloru. Jeżeli zabarwimy dwie kartki na kolor niebieski, jedna z nich będzie nieco ciemniejsza, druga jaśniejsza. Dla naszego oka ta różnica nie wygląda znacząco, kiedy więc mamy pewność na sto procent, że właściwy niebieski kolor powinien wyglądać właśnie tak? Nie ma tu jednoznacznej i stuprocentowej odpowiedzi, który z kolorów powinien być tym prawidłowym niebieskim. Najczęstszy błąd chrześcijan, to porównywanie niewiary w Boga do innych nadprzyrodzonych bytów. Kreacjoniści ze względu na przyziemność toku myślowego traktują naukę jako odmienny rodzaj "wiary" nazywając dokładnie: "Wiarą w naukę".

Nauka nie polega na wierzeniach w nadprzyrodzoność rzeczy niewidzialnych. Nauka dąży do poznania prawdy i pomaga w uzyskiwaniu niezbitych dowodów, nazywanych faktami. Jeżeli nawet ateista wypowie słowa: "wierzę w naukę", nie rozumie on wypowiedzianych słów jako wiarę w jej nadprzyrodzoność, czy przypuszczalność. Ten skrót myślowy określa zaufanie do przedstawionych faktów oparty na dowodach pozyskiwanych metodami naukowymi. Kiedy następnym razem chrześcijanin wypowie zdanie: "Każdy musi w coś wierzyć. Ty wierzysz w naukę, a ja wierzę w Boga", oznacza to że nie rozumie odmienności tego słowa w ustach człowieka popierającego badania.

Gdybym miał przedstawić to w najprostszy możliwy sposób, chrześcijanin z premedytacją łamie zasady ewolucji przypisując jej mechanizmowi "wiarę" - innymi słowy wedle kreacjonisty, ewolucjonista jedynie wierzy w to, że dobór naturalny istnieje. Coś niesamowitego, w jak nielogiczny sposób potrafi myśleć dorosły osobnik Homo sapiens w XXI wieku.

jak odroznic samca od samicy ptasznika www.rolnictwo2010.pun.pl sukienki pin up sklep poradnia małżeńska olsztyn www.kaszanka.pun.pl